Bractwo Szkaplerzne

Do Bractwa Szkaplerznego w naszej parafii należy 28 osób.

Szkaplerz, jest znakiem pielgrzymim. To jest znak który każdemu z osobna, kto go otrzymał, ręce do niego wyciągając i przyjmując go, mówi: jesteś w drodze. Mówi to w każdej chwili i przypo­mina to w ciągu dnia, przypomina wieczorem i każdego poranka, jesteś w drodze! (Kard. F. Macharski)

Wzięcie Maryi do siebie, do domu swego serca, w akcie ofiarowanie się Jej, jest osobistym zobowiązaniem i całkowitym oddaniem w Jej służbie. Nie sprowadza się ono do odmówienia jakiejś modlitwy czy też do oddania pewnych oznak czci w określonych okolicznościach, lecz obejmuje całe życie człowieka. Takiego aktu uczymy się od samej Maryi: Ecce ancilla Domini ­ oto ja służebnica Pańska.

Przywileje Szkaplerza Karmelitańskiego

1. Kto umrze w Szkaplerzu świętym, nie zazna ognia wiecz­nego, jak to obiecała Matka Boża.
  2. Przywilej sobotni czyli obietnica Matki Bożej, potwierdzona przez Stolicę Apostolską, wybawienia z czyśćca w pierw­szą sobotę po śmierci tych, którzy pobożnie nosili Szkaplerz, zachowywali czystość według stanu.
  3. Noszący Szkaplerz ma zapewnioną opiekę Matki Bożej w życiu i szczególnie w godzinie śmierci.
  4. Udział we wszystkich dobrach duchowych całego Zakonu Karmelitańskiego (np.: Msze święte, modlitwy, wyrzecze­nia, czy dobre uczynki).

Zobowiązania przyjmujących Szkaplerz

1. Żyć maryjnością, charakterystyczną dla duchowości karmelitańskiej przez naśladowanie cnót Matki Bożej i jednoczenie się z Nią.
  2. Naśladować modlitwę Maryi, rozważając Słowo Boże, przeznaczając czas na modlitwę osobistą, różaniec, Liturgię Godzin, Eucharystię i trwać w obecności Bożej wypełniając swoje obowiązki.
  3. Jednoczyć się z męką Chrystusa przez dobrowolne wyrze­czenia i współcierpienie z Chrystusem na wzór Maryi.